Z ostatniej chwili

Liberty Częstochowa zwiększa produkcję w hucie i planuje współpracę z miastem

2021-07-09 12:40:33 informacje
img

Huta Częstochowa ma ambitne plany zwiększenia produkcji stali do miliona ton rocznie oraz realizacji ekologicznego programu Greensteel. Tematem rozmów między nowym właścicielem Huty - Liberty Częstochowa sp. z o.o. a władzami Częstochowy były także perspektywy dalszej modernizacji układu komunikacyjnego na terenach hutniczych oraz przygotowanie przyszłych kadr dla Huty – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Spółka Liberty Częstochowa – część międzynarodowej grupy Liberty, jednego z potentatów na rynku hutniczym, działającego w ponad 30 krajach świata – kupiła Hutę Częstochowa 28 maja. Przedsiębiorstwo, które w tym roku obchodzi jubileusz 125 lat istnienia, zatrudnia obecnie 1126 pracowników.

– Cieszymy się, że udało się sfinalizować transakcję zakupu Huty i ma ona nowego właściciela, który może zapewnić stabilną przyszłość – mówił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, który był w czwartek gościem kierownictwa Liberty Częstochowa Sp. z o.o. – Dla nas ważne było także to, aby spółka zarządzająca częstochowską hutą miała siedzibę w Częstochowie, bo to oznacza wpływy podatkowe do budżetu miasta i ten warunek został spełniony.

Krishnamoorthy Venkatasubramanian, dyrektor zarządzający Liberty Częstochowa przedstawił obecną sytuację przedsiębiorstwa i plany działań na najbliższą przyszłość. Obejmują one m.in. zwiększenie możliwości produkcyjnych, rozszerzenie asortymentu wyrobów i pozyskanie nowych rynków dla częstochowskich blach grubych. W tym celu planowane są inwestycje i remonty. Częstochowska Huta, produkująca stal ze złomu i surówki w piecu elektrycznym KONEL, dąży do realizacji założeń programu Greensteel, czyli wytwarzania produktów z minimalnym śladem węglowym przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii i energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

– Chcemy produkować milion ton stali rocznie – zapowiada dyrektor zarządzający Liberty Częstochowa Sp. z o.o., która po zakupie Huty stała się jednym z większych pracodawców, a także płatników podatków w Częstochowie. Huta w krótkim czasie zwiększyła już produkcję na tyle, że zbliża się do poziomu swoich obecnych możliwości.  

Tematy, które omawiano podczas spotkania z władzami miasta, to przede wszystkim rozbudowa i modernizacja układu komunikacyjnego na terenach hutniczych, a także wspólne działania na rzecz kształcenia przyszłych kadr dla Huty. Urząd Miasta i Liberty Częstochowa widzą możliwość przygotowania wspólnych programów zachęcających młodzież do nauki zawodu, a we współpracy z uczelniami wyższymi - także zabezpieczenia kadr inżynierskich.

Liberty Częstochowa zaoferowało wsparcie dla starań Urzędu Miasta o pozyskiwanie środków europejskich oraz z budżetu państwa na rozwój infrastruktury drogowej w Częstochowie.

Obie strony umówiły się na kolejne rozmowy w celu ustalenia szczegółowych rozwiązań. Pierwsze ze spotkań zostało zaplanowane jeszcze w tym tygodniu w Miejskim Zarządzie Dróg.

8 lipca na zaproszenie kierownictwa spółki w jej siedzibie przy ul. Kucelińskiej 22, obok  prezydenta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyka, w rozmowach wzięli udział: zastępca prezydenta Piotr Grzybowski, kierownik Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Anna Tymoshenko oraz zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg Piotr Kurkowski.

Ze strony Liberty Częstochowa obecni byli – obok dyrektora zarządzającego - Krishnamoorthy Venkatasubramaniana, m.in. pełnomocnicy spółki Daniel Ozon i Tadeusz Wenecki oraz doradca Jacek Kasprzyk.

Po spotkaniu odbył się briefing prasowy z udziałem częstochowskich mediów.

Fto. Łukasz Kolewiński / UM

Page generated in 0.0168 seconds.