Z ostatniej chwili

Nakręceni na pomaganie Wspólnie dla Częstochowy

2021-05-19 10:22:11 informacje
img

Ponad tonę charytatywnej pomocy na rzecz 11-letniego Michałka chorującego na autyzm wczesnodziecięcy udało się zebrać w czasie zbiórki nakrętek do eko-serca ustawionego na pl. Biegańskiego przez Stowarzyszenie Wspólnie dla Częstochowy.
Eko-serce pojawiło się na placu w walentynki. Po trzech miesiącach charytatywnej zbiórki uzbierano do niego ponad tonę nakrętek.
- Dziś spotkaliśmy się, żeby podziękować każdej częstochowiance i każdemu częstochowianinowi. Ponad tona uzbieranych nakrętek dla 11-letniego Michałka to sukces, który osiągnęliśmy wspólnie dla Częstochowy, wspólnie z mieszkańcami, wspólnie z samorządem - mówiła wiceprezes Stowarzyszenia Magdalena Kłosowska.
Charytatywno-ekologiczna akcja ma na celu przede wszystkim pomoc tym, którzy jej potrzebują, ale także kształtowanie proekologicznych postaw i zachowań, zachęcenie do działań na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego.
- Jestem dumny, że częstochowianki i częstochowianie są solidarni, empatyczni, zaangażowani w działania ekologiczne, ale przede wszystkim w pomoc dla drugiego człowieka - powiedział Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy. - Dziś każdy z nas boryka się z różnymi kłopotami pogłębionymi przez panującą pandemię. Potrzebujemy zmiany. I to jest ta zmiana. Realna pomoc, wsparcie dla tych, którzy tego potrzebują, przez akcje, które jednoczą.
Połączenie zbiórki nakrętek, ekologicznego przetwarzania plastiku oraz pomocy charytatywnej jest możliwe dzięki współpracy stowarzyszeń oraz samorządu. 
Jej inicjatorem było Stowarzyszenie Wspólnie dla Częstochowy, ono też na bieżąco opróżnia eko-serce z nakrętek. Akcję wsparło merytoryczną wiedzą Stowarzyszenie „Podaj dalej”, od ponad 11 lat zajmuje się bowiem zbiórką nakrętek, do tej pory udało mu się zebrać ponad 50 ton nakrętek co dało około 55 tys. zł przekazanych dla podopiecznych.
- Nakrętki zbiera firma recyklingowa, która przetwarza je na różne produkty. Dla firmy są one surowcem, za który wpłaca pieniądze, w tym przypadku dla stowarzyszenia. Dzięki temu można przeznaczyć zebrane środki na rehabilitację, zabiegi czy sprzęt rehabilitacyjny - mówiła Magdalena Daszek, prezes Stowarzyszenia Podaj Dalej.
Podsumowanie zbiórki dla Michałka to nie koniec akcji eko-serce na pl. Biegańskiego. Stowarzyszenie Wspólnie dla Częstochowy zachęca do dalszego zbierania nakrętek tym razem na rzecz Tomasza Grzelińskiego, częstochowianina, który od 15 lat choruje na SM - stwardnienie rozsiane. W zeszłym roku stwierdzono u niego dodatkowo neuroboreliozę, jest w trakcie bardzo inwazyjnego leczenia antybiotykoterapią.

Page generated in 0.0164 seconds.