Z ostatniej chwili

Profilaktyka 40 plus

2021-10-11 12:51:58 informacje
img

1 lipca 2021 roku ruszył rządowy program „Profilaktyka 40 plus”, w ramach którego każdy, kto ukończył 40. rok życia, może jednorazowo skorzystać z bezpłatnego pakietu badań profilaktycznych. Badania te można zrealizować m.in. w niemal 400 punktach sieci laboratoriów Diagnostyka, do końca września w tych jednostkach medycznych skorzystało z nich ponad 60 tys. pacjentów.  61% tej liczby stanowią kobiety, a 39% mężczyźni.  Najwięcej osób przebadało się w regionie skupionym wokół Poznania, następnie w regionie krakowskim i wrocławskim (regiony w sieci Diagnostyka nie pokrywają się z podziałem administracyjnym kraju, katalog placówek w poszczególnym regionie można sprawdzić na stronie https://diag.pl/katalogi/placówki/). Częstochowa wraz z regionem śląskim znajdują się na 5. miejscu z 4853 beneficjentami programu.

Jakie badania znajdziemy w pakiecie refundowanym przez program „Profilaktyka 40 plus”?

Są to pomiary antropometryczne (waga ciała, wzrost, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, obwód pasa, tętno oraz ocena miarowości rytmu serca), badania krwi (morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym, płytki krwi, stężenie cholesterolu całkowitego, stężenie glukozy we krwi, poziom kreatyniny we krwi, poziom kwasu moczowego we krwi, PSA -antygen swoisty dla stercza całkowity, kontrolny profil lipidowy, AlAT, AspAT, GGTP) oraz badanie ogólne moczu i na obecność krwi  utajonej w kale – wylicza dyrektor regionu kieleckiego Diagnostyki Laboratoriów Medycznych. 

Co jest ważne i o czym trzeba pamiętać? Żeby zrealizować badanie, trzeba najpierw zalogować się na stronie https://pacjent.gov.pl/, pobrać e-skierowanie i dopiero z nim przyjść do punktu Diagnostyki lub innego, który w danym mieście realizuje program. Do badania należy być na czczo.  W przypadku próbek kału i moczu należy je pobrać w domu i dostarczyć do punktów pobrań. Co jeśli ktoś przyjdzie bez nich? Można je donieść, żeby uzupełnić badania w panelu.  

Program „Profilaktyka 40 plus” ma działać do końca 2021 r. Wyniki badań otrzymuje się elektronicznie, wystarczy się zalogować do swojego konta na wyniki.diag.pl. Z tak wykonaną diagnostyką warto umówić się do lekarza rodzinnego, szczególnie jeśli któryś z parametrów jest poniżej normy.   

Page generated in 0.0174 seconds.